Шахраї пропонують заплатити за шкоду відразу, не викликаючи ДАІ / shutterstock.com |
Загроза може виходити звідусіль: вас можуть підставити як інші водії, так і пішоходи. Окремий «бізнес» - крадіжка речей з салону.Всілякого роду злочинці завжди розглядають автомобілістів як джерело наживи. Адже у водіїв практично завжди з собою є гроші, як мінімум пару сотень на бензин і «про всяк випадок» (на кшталт поломки).
Крім того, за логікою бандитів, автомобіль на останні гроші купують рідко, а значить, якщо водія добре «потрусити», є можливість відібрати в нього кілька тисяч гривень, а то і доларів. Ось і розводяться на просторах СНД банди з професійних шахраїв, які заробляють гроші на імітації аварій. Так, за даними російського міністерства внутрішніх справ, в Москві «працює» три десятка організованих злочинних груп, в Пітері - до 10 угруповань. Ми недарма навели дані з Росії. Справа в тому, що ті ж люди працюють і в великих міста нашої країни - дві затримані восени 2010 року банди складалися з громадян Росії, Узбекистану, України та Білорусі. Надокучили в одному місті, вони переїжджають в інше, де займаються тим же самим.
Автопідставами їх діяльність не обмежується - злочинці займаються крадіжками цінних речей з салонів автомобілів, грабежами «граків» і угонами. Згідно з даними МВС, більшість жертв злочинців - водії автомобілів середнього класу: надто дорогих машин злочинці бояться (щоб самим не нарватися на неприємності), а водій занадто дешевої машини (наприклад, 20-річної іномарки) може виявитися неплатоспроможним, та й цінні речі у нього є рідко.
Однак практика показує, що, дотримуючись певного алгоритму поведінки, від злочинних посягань можна відбитися.
Як влаштовують підставні аварії
Водій автомобіля, вибраного жертвою, бачить в дзеркало заднього виду машину, що несеться ззаду на великій швидкості і миготить дальнім світлом . Звичайно ж, він починає перебудовуватися вправо. А в цей час авто, що рухається в сусідньому ряду, різко збільшує швидкість і підставляє під удар ліву сторону. Нібито постраждалі вискакують з машини (іноді тримаючи в руках біти або гайкові ключі) і починають напирати на підставленого водія, вимагаючи сплатити матеріальну та моральну шкоду. Тут же знаходяться і свідки. Водієві пропонують заплатити за шкоду відразу, не викликаючи ДАІ.
Сума збитку, яку злочинцям вдається збити з жертви, залежить від того, наскільки сильно їм вдалося залякати людину своєю зовнішністю - зазвичай це здорові бритоголові хлопці з манерою спілкування з фільмів про бандитів 90-х. Та й їх нібито пошкоджена машина відноситься до преміум-брендів (Mercedes, Lexus, Audi або Porsche). Наприклад, за словами начальника ЦГЗ київської міліції Володимира Поліщука, в Києві в минулому році був випадок, коли авторазводіли вимагали у жертви 50 тис. грн. за подряпаний Porsche.
«М'ятий ковпак»
Відразу ж після опису всіх складнощів шахраї пропонують просте рішення - заплатити за подряпину «всього» 500-1000 гривень. І водієві здається, що простіше заплатити цю нещасну тисячу і роз'їхатися, тим більше що на його авто пошкоджень немає. Один такий автомобіль з шахраями, за даними міліції, заробляє за добу близько 20 тис. в день.
Профілактика автопідстав
Як вести себе в такій «аварії»
Точно так само потрібно діяти і в тому випадку, якщо вас звинувачують у втечі з місця аварії. До речі, з юридичної точки зору, водій-опонент зробив точно таке ж порушення, що і ви, - ПДР вимагають від нього залишатися на місці аварії. «Лівих» свідків теж не варто боятися: на суді їхні свідчення розсиплються.
Підстава з наїздом на пішохода
Схема така. Автомобіль їде зі швидкістю 40-50 км / год у крайньому правому ряду. І раптом стоїть на узбіччі людина стрибає на лобове скло і падає на землю. На жаль, коли відбувається потрапляння на лобове скло, водій повністю розгублюється і потім вже ніколи не згадає деталей. Пішохід кричить, що його збили, у нього перелом кінцівки і корчиться від болю. Тут же набігають свідки із закликами мало не лінчувати водія. Потім водієві, що знаходиться в шоці пропонують відкупитися - заплатити 3-5 тис. за завдані збитки і не мати проблем. Більшість водіїв погоджується. Автор цих рядків, ще будучи школярем (в 90-х роках), бачив шахрая, якого на жвавій вулиці (під ринком Виноградар у Києві) «збивали» за день 5-6 разів.
Більш витончений варіант - за участю дітей. Ситуація схожа на попередню, але з деякими відмінностями. Використовують її у випадку з водіями високих автомобілів (наприклад, позашляховиків). Водій здає назад, потім рушає і їде. Але раптом чує крики і стукіт по багажнику. Виходить, і перехожі йому заявляють, що, здаючи назад, він збив дитину - поряд дійсно лежить низькорослий підліток років 15-ти, який тримається за пошкоджену частину тіла.
Поруч, природно, свідки й убиті горем батьки («мама» при цьому влаштовує цілий спектакль зі сльозами і голосить на всю вулицю, а «батько» кидається з криком і стиснутими кулаками). «На лікування» «батьки» вимагають також від 5 до 15 000 гривень. Зазвичай шахраї вибирають в якості жертв водіїв-жінок, які віддають перевагу відкупитися від проблем.
Як захиститися від пішоходів-шахраїв
Небезпечні попутники
Як крадуть речі з салону
Взимку автомобілістів нерідко грабують під час прогріву двигуна. Уявіть ситуацію. Водій вийшов на вулицю, поклав сумку (наприклад, з ноутбуком) на заднє сидіння, а сам сидить і чекає, поки двигун прогріється - так поводяться практично всі водії. Користуючись паузою, злодій просто відкриває задні двері і забирає речі ... Часто водієві спеціально пробивають колесо - під час заміни майже все залишають двері відкритими.
Схожа схема - на перехресті. Водій зупиняється на червоне світло і чекає, поки загориться зелений або тягнеться в пробці. У цей момент злодій просто відкриває задні двері і краде речі. Водій в цьому випадку безпорадний - не кине ж він авто посеред дороги, щоб бігти за злочинцем. До речі, в кінці 90-х автовикрадачі на перехрестях спеціально провокували водіїв: стоїть машина на світлофорі з відкритим вікном, до неї підходить хлопчина і плює водієві в обличчя, розлючений автомобіліст вискакує з авто і кидається в погоню, під впливом емоцій, природно, забуваючи ключі в замку запалювання. Викрадачеві залишалося лише сісти за кермо, завести двигун і виїхати.
Як захиститися від злодіїв
Друга порада - не провокуйте злочинців. Будь-які предмети, які можуть зацікавити злодіїв (дорожче 100 грн.) або ховайте під сидіння або в багажник (якщо виходите ненадовго), або забирайте з собою (при нічній стоянці).
До речі, звертатися в міліцію із заявами такого роду особливого сенсу немає - «барсеточниками» міліція займається неохоче і, як правило, просто пише відмову в порушенні кримінальної справи.
І, нарешті, не піддавайтеся на можливі провокації: цілком можливо, що сусід по ряду, що тикає дулі і пропонує «вийти поговорити», робить це з іншою метою.
Немає коментарів:
Дописати коментар